im. Ignacego Łukasiewicza we Wrzosowie

ROK SZKOLNY 2022/2023


OBCHODY XII ŚWIATOWEGO DNIA TABLICZKI MNOŻENIA
w Publicznej Szkole Podstawowej im. I. Łukasiewicza we Wrzosowie

Jednodniowe Święto Tabliczki  Mnożenia  to dzień symboliczny. Dzień ten miał na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mieli okazję nadrobić te zaległości.
Hasłem przewodnim było „Uczniowie sprawdzają czy nauczyciele tabliczkę znają”. Uczniowie klas IV – VIII brali udział w grach pozwalających zdobyć tytuł MISTRZA TABLICZKI MNOŻENIA. W klasach V-VIII odbyło się to w ramach gry w matematyczne karty, natomiast w klasie IV uczniowie pisali test z tabliczki mnożenia na czas.
Oto zdobywcy tytułów:
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA KLASY IV – Patryk Zdziobło
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA KLASY V – Wojciech Kłodowski
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA KLASY VI – Kamil Krawczyk
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA KLASY VII – Piotr Kopeć
MISTRZ TABLICZKI MNOŻENIA KLASY VIII – Kacper Szabrański
Zorganizowano również gry sportowe w towarzystwie tabliczki mnożenia. Skoki na skakance i skoki na jednej nodze, podczas których uczniowie wykrzykiwali wyniki tabliczki mnożenia.
Uczniowie klasy VII tworzyli PATROL EGZAMINACYJNY – nauczyciele i pracownicy obsługi  losowali zestawy i w ciągu trzech minut musieli prawidłowo rozwiązać pięć przykładów. Do egzaminu przystąpiło: 8 nauczycieli oraz 2 pracowników obsługi. Tytuły „Eksperta Tabliczki Mnożenia” uzyskali  wszyscy – BRAWO.
Do akcji włączyli się również nauczyciele nauczania zintegrowanego, którzy dzięki własnej inicjatywie przeprowadziły gry i zabawy wprowadzające do tabliczki mnożenia. Uczniowie klasy III pod patronatem p. Elżbiety Klechowicz wykonali książeczkę z tabliczką mnożenia, następnie wykonali karty pracy oraz pograli w domino. Uczniowie klasy II pod patronatem p. Małgorzaty Pluty obejrzeli film i dowiedzieli się, czym jest tabliczka mnożenia oraz wykonały kilka prostych przykładów na tablicy multimedialnej.
Potem samodzielnie i bez żadnej pomocy w parach obliczały działania używając liści, które zebrały podczas jesiennego spaceru. Całkiem nieźle im poszło. To początek przygody klasy II z tabliczką mnożenia, która zapowiada się obiecująco.
Akcja była udana, sprawiła wiele radości uczniom, którzy zdobyli tytuł MT. Uświadomiła również, że znajomość tabliczki mnożenia jest niezbędna w życiu codziennym.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom.

Koordynator –  Małgorzata Siarnik


Być jak Ignacy. Nauka w drodze!

27 września 2022 r. w ramach projektu „Być jak Ignacy” odwiedziło nas mobilne laboratorium Ignacego Łukasiewicza.
Uczniowie naszej szkoły od lat uczestniczą w projekcje „Być jak Ignacy”, którego celem jest przybliżenie sylwetek Wielkich Polskich Wynalazców między innymi samego Ignacego Łukasiewicza. Koordynatorem tego projektu jest mgr Małgorzata Siarnik, która wspólnie z grupą wybranych uczniów propaguje w szkole wiedzę o naszym patronie i przemyśle naftowym.
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza – naszego patrona szkoły, wynalazcy lampy naftowej i twórcy przemysłu naftowego, przyjechał do nas NAUKOBUS „Być jak Ignacy”.
Ten niezwykły pojazd fundacji PGNiG przemierza Polskę, aby „rozpalać płomień wiedzy” wśród młodzieży szkolnej. Za sprawą naukowców NAUKOBUSA w jego gościnnym wnętrzu nasi uczniowie poznali działalność i osiągnięcia Ignacego Łukasiewicza, zwiedzili wystawę prezentującą historię oświetlenia, uczestniczyli w pokazach eksperymentów chemicznych, a także w warsztatach dotyczących wydobycia ropy i gazu. Mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Ignacym.

Niezapomniane wrażenia z zajęć na pokładzie NAUKOBUSA z pewnością pozostaną z nami na długo.

M. Siarnik


Dzień Piżamy
W dniach 26 i 27.09 w klasach 1-3 oraz przedszkolu odbył się Dzień Piżamy. Dzieci świetnie się bawiły wspierając przy tym Dzieci z oddziałów onkoloogicznych. Zebrana kwota została przeliczona w obecności wyznaczonych rodziców i wynosi ona łącznie 816,82 zł. Przelew zostanie dokonany na Fundację GDY LICZY SIĘ CZAS. Serdeczne podziękowania za piękny gest.

M L-S
EK MK MP AK-Z KK MZ

Dzień Przedszkolaka w kinie

Dzieci z grupy 5 i 6 latków Dzień Przedszkolaka spędziły w Multikinie w
 ramach projektu Edukacyjnego Moja Pierwsza Wizyta w Kinie. Dzieci zwiedzały obiekt z pracownikiem kina, zostały dzieciom przypomniane zasady zachowania się podczas seansu i z chęcią obejrzały ciekawy Film „Kacper i Emma najlepsi przyjaciele”. Dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty.

M. L-S, M. Z


SPRZĄTANIE ŚWIATA 2022

Akcja Sprzątanie Świata – Polska jest częścią międzynarodowego ruchu „Clean Up The World”, wywodzącego się z Australii. Uczestniczy w nim blisko 40 milionów wolontariuszy na całym świecie. Kiedy 29 lat temu inicjowałam tę Akcję w Polsce, nie spodziewałam się, że dołączy do mnie tyle osób, firm, organizacji, szkół. Dziękuję, że w 3. weekend września każdego roku razem możemy posprzątać Polskę. Połączyło nas sprzątanie świata, więc i tym razem zróbmy wiele dobrego dla Matki Ziemi.
Mira Stanisławska-Meysztowicz
Przewodnicząca Rady Fundacji Nasza Ziemia


DZIEŃ KROPKI W SZKOLE
Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

Akcję prowadziły: pani Marta Liberacka-Sobczyk oraz pani Małgorzata Pluta 


UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023 W NASZEJ SZKOLE
1 września 2022 r. wraz z uroczystym rozpoczęciem Nowego Roku Szkolnego 2022/2023 odbyła się w naszej szkole pasowania na ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. W tym dniu dzieci oficjalnie przyjęte zostały do grona uczniów szkoły. Podczas uroczystości pierwszoklasiści pokazali, że potrafią pięknie śpiewać i recytować wiersze. Najważniejszą częścią uroczystości, na którą wszyscy czekali było ślubowanie oraz pasowanie wielkim ołówkiem przez Dyrektor Szkoły Ewę Baran. Pierwszaki głośno i z przekonaniem przyrzekały być dobrymi i pilnymi uczniami oraz rzetelnie wypełniać swoje obowiązki, o czym przypominać im będą otrzymane dyplomy. Wszystkim pierwszoklasistom w tak ważnym dla nich dniu życzymy wielu sukcesów na nowej drodze obowiązków szkolnych.

uroczystość przygotowała pani Magdalena Kulbicka